KRĄŻY KSIĄŻKA, KRĄŻY…

bookcrossing – po polsku: krążenie książek, książko-krążenie, uwalnianie książek, nieodpłatna wymiana książek, krążąca/ wędrująca książka, książka w podróży itd.

Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, twierdzą, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych (park, pociąg, pub, sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) i celowo utworzonych, oznakowanych miejscach, tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, półki, regały), po to, aby znalazca mógł je zabrać, przeczytać i przekazać dalej, zostawiając znów w wyznaczonym do tego miejscu. W ten sposób książkom darowane jest „drugie życie i zamiast być bezużyteczne – służą innym.  

Bookcrossing daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej książki, samotnikom i nieśmiałym ułatwia nawiązywanie kontaktów, inicjuje rozmowy i dyskusje. To społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea bookcrossingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker.