Niecodzienna wędrówka, niezwykły las…

To już XII Marsz Pamięci w ramach programu „Trwała Pamięć Pokoleń” realizowanego przez Stowarzyszenie Memoramus i wielkopolskie szkoły. Tegoroczna trasa wiodła nas z Poznania do Dyneburga, gdzie zapaliliśmy znicze pod pomnikiem Legionów Polskich, przez Smoleńsk, w którym spotkaliśmy się z serdecznym przyjęciem rodaków oraz oddaliśmy hołd ofiarom katastrofy lotniczej, jaka miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku na Siewiernym. W Kownie smakowaliśmy atmosferę Kresów i podążaliśmy śladami Adama Mickiewicza. Jednak wyjątkowo nostalgiczny okazał się pobyt w Katyniu, łączący wspomnienie o ofiarach zbrodni stalinowskiej na polskich oficerach z pamięcią o założycielu Stowarzyszenia „Memoramus” i inicjatorze Marszu Pamięci, zmarłym niedawno Wincentym Dowojnie. Po raz kolejny wielkopolska młodzież, w tym nasi uczniowie, pokazała gestem i słowem przywiązanie do historii, poczucie narodowej tożsamości, okazując cześć tym, dla których marsz ze stacji Gniezdowo  w roku 1940 było ostatnią wędrówką… Pobyt w Lesie Katyńskim stał się również okazją do nawiązania kontaktów z rosyjskimi rówieśnikami uczestniczącymi w uroczystości. Nastolatkowie znaleźli wspólny język – angielski, w którym dzielili się swoimi wrażeniami, dla nich bowiem ważna jest przeszłość, ale i przyszłość, kojarząca się z pokojem, zrozumieniem i przebaczeniem.