RAJD ROWEROWY

RAJD ROWEROWY „ŚLADAMI PUŁKOWNIKA ANDRZEJA KOPY – BOHATERA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO I WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ”

W piątek, 21 września, reprezentacja uczniowska z Energetyka wykręciła na rowerach nie tylko sporo kilometrów, ale i niecodzienną lekcję historii. Podążając za pomysłem historyka, pana Wojciecha Oblizajka, młodzież pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego, pani Marzeny Wyszkowekiej i pana Jakuba Stypińskiego, wyruszyła spod Szkoły w trasę upamiętniającą postać pułkownika Andrzeja Kopy, mieszkańca Gminy Dopiewo, który zapisał chlubną kartę w losach Powstania Wielkopolskiego.

Miejscem pierwszego przystanku były okolice dopiewskiego dworca PKP, gdzie w grudniu 1919 roku Andrzej Kopa formował oddziały powstańcze. Stąd też uciekał w 1940 roku transportem wojskowym do Generalnego Gubernatorstwa. W Dopiewie doszło również do nieplanowanego wcześniej spotkania z pracownikami Urzędu Gminy będących pod wrażeniem postawy uczniów żywo zainteresowanych losami zasłużonego wielkopolanina. Niezwykle miłym gestem ze strony urzędników było przekazanie młodzieży pamiątkowych notatników wydanych z okazji stulecia Powstania. Po wizycie w Urzędzie rajdowcy udali się do dworku w Trzcielinie będącym miejscem narodzin bohatera. W celu uczczenia pamięci pułkownika zapalano znicze pod jego pomnikiem. Następnie dwukołowce napędzane młodzieńczą energią ruszyły w kierunku cmentarza w Konarzewie, czyli ku miejscu spoczynku powstańca. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przy grobie rodzinnym Andrzeja Kopy doładowani wiedzą i wrześniowym słońcem uczestnicy rajdu wrócili do Technikum.

Tego dnia wszyscy cykliści pokonali wspólnie 50 km. By dotrzeć do domów niektórzy musieli jednak dokręcić sporo dodatkowych kilometrów. Licznik rekordzisty dobił do setki. Rajd łączący aktywność poznawczą z aktywnością ruchową okazał się strzałem w dziesiątkę zarówno dla miłośników historii, jak i przejażdżek rowerowych.