Erasmus + Energetyk = Extra Experience

O tym, że „Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu” (M. Proust) przekonali się z pewnością uczestnicy programu Erasmus +, którzy w dniach od 15 do 19 października kontynuowali w Poznaniu prace nad międzynarodowym projektem realizowanym pod hasłem „Wartości europejskie w filmach narodowych”/„Sharing European Values in National Films”. Po ubiegłorocznych spotkaniach we włoskim Campobasso, hiszpańskim Villafranca de Cordoba i bułgarskim Berkovitsa przyszedł czas na zapoznanie młodych Włochów, Hiszpanów, Bułgarów i Turków z polską tradycją, kulturą i szkolnictwem zawodowym. Zagraniczne delegacje miały okazję doświadczyć polskiej gościnności poprzez udział w licznych zajęciach i atrakcjach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli naszego Technikum.

W poniedziałek, po oficjalnym powitaniu przez panią Dyrektor Małgorzatę Grzemską oraz inspektora Wydziału Oświaty panią Annę Witczak-Janowską, nastąpiła multimedialna prezentacja Szkoły połączona ze zwiedzaniem pracowni zawodowych. Goście zostali obdarowani pamiątkowymi upominkami, spośród których do gustu najbardziej przypadł im zdecydowanie szalik z logo Szkoły. Dalsza integracja przebiegała w pięknych okolicznościach przyrody Ogrodu Botanicznego. Wielokulturowa grupa idealnie wpasowała się w jego  wielobarwny, jesienny obraz. Po orzeźwiającym spacerze w Botaniku reprezentacje poszczególnych krajów prezentowały w języku angielskim regiony swojego pochodzenia, rozgrzewając się w ten sposób do udziału w rywalizacji sportowej wymagającej dobrej komunikacji i współdziałania z kolegami i koleżankami z innych krajów. Wśród zabaw team-buildingowych rozegrano zespołowe wyścigi w workach i nartach wieloosobowych,  układano gigantyczne puzzle i wieżę z drewnianych klocków (mega jenga) oraz rozpracowywano niesztampowy labirynt. We wtorek rozpoczęły się warsztaty w pracowni komputerowej ukierunkowane na montaż filmów prezentujących wartości narodowe w kontekście wartości europejskich. Po zajęciach projektowych grupa Erasmusów opanowała trampoliny w parku rozrywki Energi Super Park. Środę przeznaczono na wycieczkę krajoznawczą do Łodzi, gdzie młodzież wzięła udział w warsztatach filmowych w Wytwórni Filmów Oświatowych. W ramach zajęć uczestnicy poznawali i wypróbowywali różne techniki powstawania obrazu filmowego, rozwijali wybrane umiejętności realizacji filmowej oraz oglądali filmy stanowiące ważny element historii kinematografii. Następnie zwiedzali tętniącą życiem i dobrą energią Manufakturę oraz zgłębiali dalej tajniki sztuki filmowej w Muzeum Kinematografii. Na czwartek przypadło wyjście do centrum poznańskich tradycji i kultury, czyli Rogalowego Muzeum, gdzie podzielono się z uczestnikami nie tylko ciekawostkami dotyczącymi Poznania, ale także jedynymi w swoim rodzaju rogalami świętomarcińskimi. Wizyta w muzeum stanowiła wstęp do dalszego poznawania spacerowym krokiem okolic Starego Rynku. Na piątek zaplanowano pieszą wycieczkę po Ostrowie Tumskim połączoną ze zwiedzaniem wystawy w Bramie Poznania ICHOT przygotowanej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach podsumowania tygodniowej wielokulturowej przygody przygotowano pokaz stworzonych wspólnymi siłami filmów oraz wręczono gościom z krajów partnerskich pamiątkowe statuetki. Z relacji uczestników wynika, że poznański etap projektu okazał się dla nich naprawdę świetnym doświadczeniem – > Erasmus + Energetyk = Extra Experience!