Nie tylko e-sportem Energetyk żyje!

Nie jest zaskoczeniem, że uczniowie technikum, jako entuzjaści nowych technologii, nierzadko fascynują się wirtualnym sportem. Treningi przed komputerami dostarczają młodzieży nie tylko wielu emocji, ale także kształtują przydatne umiejętności. E-sport opierając się na rywalizacji drużynowej wymaga od członków grupy dobrej komunikacji i współdziałania przy opracowywaniu taktyki. Uczy więc nie tylko cyfrowego dialogu, ale także krytycznej analizy informacji czy planowania. Niestety, komputerowe gry sportowe, tak jak każde inne gry wirtualne, niosą też wiele zagrożeń. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu na graniu powoduje m.in. trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu bliskich relacji emocjonalnych, wahania nastroju, spadki koncentracji i motywacji, problemy z nauką i realizacją życiowych celów. Nie podlega wątpliwości, że w zachowaniu życiowej równowagi pomaga nastolatkom aktywność fizyczna i udział w sporcie tradycyjnym. Tym samym niezmiernie cieszy fakt, że większość uczniów naszego Technikum chętnie angażuje się w lekcje wychowania fizycznego oraz podejmuje aktywność pozaszkolną.

Na szczególną uwagę zasługą jednak ci uczniowie, którzy z dumą reprezentują naszą szkołę podczas licznych zawodów sportowych. W ramach tegorocznej rywalizacji międzyszkolnej nasi biegacze wzięli udział m.in. w Sztafetowych Biegach Przełajowych 10x1000m, które odbyły się 26 września na Polanie Harcerza. Walka w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, na bardzo trudnej technicznie trasie, pozwoliła uplasować się drużynie z „Energetyka” w środku stawki. Dwa dni później nasi długodystansowcy wystartowali w XX Ogólnopolskim Biegu Chrobrego. Tym razem przy pięknej pogodzie, lecz na równie wymagającej trasie Jakubowi Glince z 2T1 udało się wywalczyć 3 miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Swoją dobrą formę na tych zawodach pokazali też uczniowie oddziału 2T2 – Jan Sołtysiak oraz Jakub Woźny. Kolejną okazją by powalczyć o medale były Indywidualne Mistrzostwa Poznania Szkół Ponadgimnazjalnych w LA rokrocznie organizowane na sąsiadującym z Rusałką stadionie „Olimpia”. Na tych zawodach nasze Technikum reprezentowało w różnych konkurencjach aż 16 uczniów. Najlepszą lokatę uzyskał Marcin Okupniak, uczeń oddziału 3T3, pchnąwszy kulą tak daleko, że wywalczył sobie trzeci stopień podium.  Na wyróżnienie zasługuje również finalista biegu na 100m, Krzysztof Tomczak z 2T2, który dynamicznym sprintem wybiegał sobie wysokie 4 miejsce. Poza rywalizacją w lekkiej atletyce „Energetyk” próbuje swoich sił również w grach zespołowych. Niedawno drużyna w składzie: Krzysztof Tomczak, Wiktor Szafrański, Wiktor Bień, Mateusz Paluch, Emil Pawłowoski, Stanisław Strózik, Łukasz Tomczak, Hubert Kramer, Dawid Rzychak, Patryk Janiszewski wystartowała w halowych rozgrywkach piłki nożnej stając w szrankach z reprezentacjami z LO Nr 3, LO Nr 38, Zespołu Szkół Gastronomicznych oraz Zespołu Szkół Licealno-Technicznych. Wygrana z gospodarzem zawodów, tj. LO Nr 38, przy przegranych z pozostałymi zespołami z grupy dała nam 4 miejsce. Kolejne spotkania już 10 i 24 listopada – trzymamy kciuki za naszych sportowców!