Hiszpania 31 marca – 6 kwietnia 2019

Hiszpania 31 marca – 6 kwietnia 2019  – Szkolenie w ramach działań związanych z uczeniem się/nauczaniem/ szkoleniami – LTT

Czwarte spotkanie projektowe w ramach działań związanych z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami odbyło się w dniach od 31 marca do 6 kwietnia 2019 roku w Villafranca de Cordoba w Hiszpanii. Oficjalne powitanie rozpoczęła Pani Dyrektor krótkim przemówieniem do zebranych gości i społeczności szkolnej. W części artystycznej uczniowie szkoły zaprezentowali Odę do Radości zagraną na fletach. Następnie uczestnicy, podzieleni na grupy, zostali oprowadzeni po szkole i po miasteczku. Uczestnicy w grupach międzynarodowych zostali ugoszczeni w przez hiszpańskich uczniów w ich rodzinnych domach. To pozwoliło zintegrować tę międzynarodową grupę i otworzyć ją na dalsze działania projektowe. Aby zapoznać nas z ofertą kulturową regionu, gospodarze przygotowali wycieczki do Kordoby i Sewilli. Mieliśmy okazję zobaczyć historyczną część Kordoby, a w szczególności jej największą atrakcję meczet – La Mezquita. Organizatorzy przygotowali wizytę w lokalnej szkole teatralnej, podczas której zobaczyliśmy próbę spektaklu, pracownie kostiumów i scenografii. Kolejną atrakcją była wycieczka do Sewilli z jej największymi zabytkami – Real Alcazares, Katedrą i Parkiem Marii Luizy.

Uczestnicy mieli również okazję poznać andaluzyjską kuchnię i skosztować takich dań jak gazpacho, paella i owoce morza.

Główne działania projektowe miały na celu nadanie ostatecznego kształtu naszemu filmowi projektowemu pt. “Europa nas jednoczy”. Na wstępie każda ze szkół zaprezentowała swój wcześniej zmontowany film z dodanym tytułem, napisami i ścieżką dźwiękową. Każdej projekcji filmu towarzyszyły ogromne emocje. Należy nadmienić, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami filmy zostały nagrane w językach ojczystych i uzupełnione o napisy w języku angielskim. Z inicjatywy polskiej grupy uznano, że wszystkie filmy zostaną połączone napisem “I love Europe” zbudowanym z pojedynczych liter. W tym celu uczniowie ustawili się odpowiednio do kształtu tych liter, a następnie zrobiono ich fotografie. Uczestnicy w międzynarodowych grupach pracowali nad finalną wersją filmu projektowego. Umieścili tytuł filmu, logo projektu i fundatora. Spotkanie projektowe w ramach działań związanych z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami zakończyło się wspólną fiestą w centrum Villafranca de Cordoba i rozdaniem certyfikatów i drobnych upominków.