Podsumowanie projektu Erasmus+

W tym roku szkolnym kończymy dwuletnią przygodę z programem Erasmus+. Przewodnim hasłem tego projektu były „Wartości europejskie w filmach narodowych”.

W przeciągu tych dwóch lat odbyło się 6 spotkań projektowych w następujących miejscach.

• HISZPANIA      Villafranca de Cordoba    29.11 – 1.12. 2017r.
  • WŁOCHY         Campobasso      11.03. -17.03. 2018r.
  • BUŁGARIA      Berkovitsa             31.05. – 6.06. 2018r.
  • POLSKA           Poznań       4.10 -20.10 – 2018r.
  • HISZPANIA     Villafranca de Cordoba 31.03 – 6.04.2019r.
  • TURCJA          Kutahya  30.05. – 3.06.2019r.

W projekcie wzięło udział ponad 20 uczniów z czego 13 miało okazję uczestniczyć w międzynarodowych spotkaniach projektowych. Przez ten okres przebyliśmy bagatela ponad 20 tys. km.

Dzięki udziałowi w Erasmusie+ uczniowie zobaczyli największe zabytki i atrakcje odwiedzanych regionów, kosztowali lokalnej kuchni, a przede wszystkim poznali społeczności lokalne i ich zwyczaje.

Oprócz części kulturalnej i integracyjnej naszym głównym zadaniem było stworzenie filmu projektowego „Europa nas jednoczy” składającego się z pięciu niezależnych etiud filmowych nagranych w językach ojczystych uczestników Erasmusa i przetłumaczonych na język angielski. Temu działaniu towarzyszyły szkolenia dotyczące pisania scenariuszy, tworzenia filmów czy edycji cyfrowej przygotowanych materiałów.

W wyniku wszystkich podjętych działań stworzono bloga projektowego, materiały szkoleniowe dotyczących tworzenia filmów, e-booka zawierającego wspomnienia uczestników, pamiątkową fotoksiążkę  z Erasmusowych wyjazdów, prezentacje szkół i systemów edukacyjnych obowiązujących w poszczególnych państwach, prezentacje zawierające tradycje, historie i zwyczaje regionów, filmu promującego wartości europejskie.

Program pokazał społeczności Technikum Energetycznego oraz naszym zagranicznym partnerom, że jesteśmy sprawni językowo, przedsiębiorczy, świetnie radzimy sobie w niecodziennych sytuacjach, a przede wszystkim możemy na sobie polegać.