GLORIA VICTIS

Wzorem ubiegłych lat, we wrześniu i kwietniu przed naszym obeliskiem czcimy pamięć ofiar napaści sowieckiej na Polskę w 1939 roku.

Szkoła, jeszcze jako ZSE Nr 1, była „członkiem założycielem” Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem „Memoramus”, które m.in. zainicjowało Marsze Pamięci, młodzieży polskiej i rosyjskiej na trasie Gniezdowo – Katyń. Trzy lata później ufundowany został wspomniany już obelisk, aby upamiętnić bohaterów zamordowanych przez czerwonych oprawców w Katyniu i Charkowie. Zasadziliśmy również „Dęby Pamięci” i świerk przywieziony prosto z katyńskiego lasu.

Uczniowie często spotykali się z – niestety już zmarłymi – Wincentym Dowojno i Janiną Pańczak, by nie tylko dowiedzieć się więcej o zabitych  ich Ojcach,  ale także o dramatycznej, wojennej tułaczce samych prelegentów.

Szczególnie, przy okazji rocznic,  jesteśmy IM winni dozgonną pamięć i szacunek – Gloria Victis!