Lekcja EDB w …

... Muzeum Broni Pancernej oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

W październiku uczniowie z oddziałów pierwszych odebrali niecodzienną lekcję historii i wojskowości. W ramach edukacji dla bezpieczeństwa wzięli udział w wyjściach do utworzonego w pobliżu Lotniska Ławica – Muzeum Broni Pancernej oraz do zlokalizowanego na terenie dawnych koszar przy ulicy Wojska Polskiego – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Młodzież miała okazję zobaczyć różnego typu pojazdy pancerne i wysłuchać wielu ciekawostek dotyczących zgromadzonych eksponatów. Uczniowie mogli podziwiać m.in. czołg średni T-34/85, który zagrał w filmie „Czterej pancerni i pies”,  czołg T-55 z autografem Stevena Spielberga czy luksusowy kabriolet  ZiŁ-111D wyprodukowany w liczbie 8 sztuk przez radziecką firmę ZiŁ dla najwyższych władz państwowych i partyjnych. Poza zwiedzaniem ekspozycji pierwszoklasiści  próbowali także swoich sił na symulatorach do nauki jazdy kołowym transporterem opancerzonym Rosomak. Kabina szkoleniowa w pełni odzwierciedla wnętrze pojazdu KTO Rosomak dając możliwość odtworzenia dynamiki ruchu rzeczywistego pojazdu. Równie atrakcyjnie, jak jazda Rosomakiem, były ćwiczenia strzelania z broni laserowej na systemie szkolno-treningowym „Śnieżnik”, który pozwala na doskonalenie celności  bez użycia amunicji. Za sprawą nowoczesnych technologii młodzież miała możliwość przymierzyć się do służby wojskowej i przez moment poczuć, jak prawdziwi żołnierze.