Nasza przygoda w Eskişehir rozpoczęła się od bardzo długiej podróży do Turcji przez Berlin i Stambuł. W poniedziałek przywitało nas pyszne śniadanie i jeden z naszych tureckich opiekunów, który zabrał nas do szkoły partnerskiej w Seyitgazi.
Tam, przywitani przez dyrektora szkoły mieliśmy okazję poznać pozostałą część wspaniałej kadry nauczycielskiej i uczniów. Pokazali nam oni, jak na co dzień wygląda ich nauka i praca w szkole o profilu medycznym. Widzieliśmy pokazowe zajęcia oraz wyposażenie pracowni. Drugą część dnia zajęły zajęcia związane z rozmową kwalifikacyjną. Dzięki pracownikom Tureckiej Agencji Pracy uczniowie poznali zasady aplikowania na dane stanowisko i mogli przekonać się, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, dzięki pozorowanym scenkom zaaranżowanymi przez gości wraz z uczniami.
Drugi dzień był równie pracowity. Spotkaliśmy się z przedstawicielami lokalnych władz odpowiedzialnymi za edukację i bezpieczeństwo w regionie, rozmawialiśmy o systemach edukacji w naszych krajach, sprawdzając, co nas łączy. W dalszej części dnia do głosu doszli uczniowie, którzy świetnie zaprezentowali swoje wnioski po przeprowadzonych ankietach określających, jakie role w grupiewg Belbina przyjmują uczniowie w poszczególnych szkołach. Na tym nie koniec! Damla Mustu z Uniwersytetu Anadolu przeprowadziła zajęcia warsztatowe dotyczące potencjału ludzkiego umysłu, kreatywnych rozwiązań i nieszablonowego myślenia, w których wszyscy uczestniczyli z dużym zapałem. Była to niesamowita lekcja pomysłowości, ale też dobry sposób na sprawdzenie swojego angielskiego w praktyce, ponieważ uczniowie pracowali w międzynarodowych zespołach.
Trzeci dzień minął pod znakiem wielkiej medycyny! Odwiedziliśmy publiczny szpital w Eskişehir. Zostaliśmy oprowadzeni po jego wnętrzach, opowiedziano nam, jak wygląda publiczna opieka medyczna i jakimi sukcesami mogą pochwalić się lekarze z tej konkretnej placówki. Szpital, który wybudowano zaledwie półtora roku temu był naprawdę imponujący.
Nie obyło się bez kultury! Po szpitalnych korytarzach przyszedł czas na zwiedzanie zabytkowego starego miasta. Niesamowitym przeżyciem było dla nas również spotkanie ze znanymi Turkami i Turczynkami w Muzeum Figur Woskowych. Dzięki opowieściom naszych przyjaciół z Turcji mogliśmy lepiej poznać historię tego kraju i spojrzeć na ludzi, którzy go ukształtowali. Ten dzień nie mógł mieć lepszego zakończenia, niż w lokalnej restauracji Locanta, gdzie spróbowaliśmy prawdziwego kebaba i posłuchaliśmy tradycyjnej muzyki na żywo.
Acibadem to prywatny szpital, którego zakamarki zwiedziliśmy czwartego dnia. Stanowiło to kolejny rozdział naszej medycznej przygody, a było naprawdę ciekawie, ponieważ oglądaliśmy nie tylko korytarze i sale dla pacjentów, ale wpuszczono nas także do gabinetu lekarskiego, poczekalni i laboratoriów.
Odpoczywaliśmy we wspaniałym miejskim ZOO podziwiając zwierzęta na wybiegach, jak również wodne stworzenia w oceanarium. Mieliśmy wyjątkową okazję przejechać się zabytkową kolejką wokół parku, którego centralnym punktem był bajkowy zamek.
Nasi tureccy partnerzy przygotowali dla nas niemałą niespodziankę na Uniwersytecie Medycznym. Poza oglądaniem niesamowitych fantomów, pomagających studentom poznawać ludzkie ciało i wykonywać pierwsze ćwiczenia praktyczne, mieliśmy okazję zwiedzić laboratorium anatomii, gdzie na co dzień, na ogromnych srebrnych stołach badane są ciała osób, które postanowiły po śmierci poświęcić je nauce. Nie lada gratką dla wielbicieli historii grozy były dwa szkielety, w całości stworzone z ludzkich kości.
Zamknięciem tego dnia były ciekawe warsztaty na temat partnerskiego/wzajemnego uczenia się w grupie, które udowodniły uczniom, że warto dzielić się wiedzą i współpracować przy rozwiązywaniu problemów i wyzwań.
Ostatni dzień minął nam na podsumowaniu wyjazdu i planowaniu kolejnego. Uczniowie bawili się do upadłego tańcząc i śpiewając, grając w piłkę i spędzając miło czas na rozmowach.
Co zapamiętamy z tego wyjazdu? Na pewno śnieg, bo tego w Polsce nie widzieliśmy w tym roku, a Turcja przywitała nas trzydniowym białym puchem. Zdecydowanie warte zapamiętania są wszystkie ciekawe miejsca, które zwiedziliśmy. To była naprawdę wspaniała lekcja szacunku, akceptacji i współpracy międzynarodowej i inspirująca lekcja angielskiego. Nie możemy doczekać się kolejnych wyjazdów i z całego serca polecamy wszystkim takie przygody, jakie proponuje program Erasmus+!
OSIĄGNIĘTE CELE POD MOBILITYTOOL
Uczniowie:
Zapoznali się z kulturą Turcji: jej obyczajami, historią regionu i tradycyjnymi potrawami.
Poznali zasady funkcjonowania prywatnej i publicznej opieki medycznej w kraju.
Zapoznali się z perspektywami edukacyjnymi i zawodowymi w ramach edukacji zawodowej na kierunkach medycznych.
Ćwiczyli wystąpienia publiczne w języku angielskim.
Kształtowali umiejętności pracy w międzynarodowym zespole.
Współpracowali i współtworzyli projekty w ramach zadań rozwijających kreatywne myślenie.
Nauczyli się, jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna i jak się do niej przygotować.
Poznali teorię i wykorzystali w praktyce zasady wzajemnej edukacji (peer learning).