W dniach od 30 maja do 3 czerwca odbyło się 2 międzynarodowe spotkanie projektowe w szkole partnerskiej w Turcji. Zgodnie z tradycją zostaliśmy przywitani w Ozel Doga Anadolu Lesesi w Kutahyi przez władze szkoły. Towarzyszyły temu występy taneczne uczniów prezentujących swoje tańce narodowe i oprowadzenie po szkole. Gospodarze w części oficjalnej zorganizowali spotkania z lokalnymi władzami miasta i regionu w ich siedzibach. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać system edukacji w Turcji oraz dowiedzieć się o ważności programów unijnych dla rozwoju społeczności lokalnej.
Podczas pobytu w Turcji odbyły się liczne wycieczki po najbardziej znanych miejscach w Kutahyi, Eskişehir i w Stambule. W Kutahyi i pobliskim Eskişehir mieliśmy okazję zobaczyć pozostałości greckiej świątyni, meczety, muzeum archeologiczne, muzeum ceramiki i wiele innych. Niebywałą atrakcją dla uczestników była wycieczka do Stambułu, podczas której zwiedziliśmy Meczet Błękitny, Hagia Sophia, Cysternę Bazyliki i historyczne centrum miasta. Całodzienne zwiedzanie uwieńczył rejs statkiem wycieczkowym po cieśninie Bosfor, któremu towarzyszyła uroczysta kolacja oraz występy artystyczne (taniec brzucha, taniec derwiszy itp.)
Gospodarze zadbali o przybliżenie nam tradycyjnej kuchni tureckiej z jej największymi przysmakami oraz zwyczajów obowiązujących podczas trwającego wówczas święta Ramadanu. Podczas jednej z kolacji byliśmy gośćmi w urządzonej w tradycyjny sposób restauracji serwującej kuchnię turecką. Podczas biesiady słuchaliśmy wykonywanej na żywo muzyki ludowej.
Nasze spotkanie projektowe rozpoczęliśmy od podsumowania wszystkich wyjazdów w ramach działań związanych z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami. Sprawdziliśmy zgodność ich przebiegu z założeniami projektu. Upewniliśmy się co do poprawności zgromadzonej dokumentacji i uzyskanych rezultatów. Podkreśliliśmy wartość zdobytej wiedzy i doświadczenia przez uczestników tych spotkań oraz nabytych umiejętności związanych z tworzeniem i edycją filmów. Przykładem takiego działania było zaprezentowanie przez polskich nauczycieli e-booka, zawierającego refleksje uczniów i ich rodziców na temat udziału w projekcie Erasmus+. Niezmiernie ważne okazały się zwiększona świadomość kulturowa uczestników i otwartość na różnorodność krajów i ich tradycji. Dzięki wizytom w krajach partnerskich nawiązały się trwałe i bliskie relacje pomiędzy uczniami i nauczycielami. Najlepszym przykładem jest wspólne aplikowanie o kolejne projekty Eramsus+ przez szkoły partnerskie. Zauważyliśmy, że dzięki spotkaniom projektowym i mobilnościowym w ramach działań związanych z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami nastąpiło polepszenie umiejętności językowych zarówno uczniów, jak i nauczycieli. W wyniku wszystkich podjętych działań otrzymaliśmy szereg rezultatów materialnych w postaci m.in.: filmu projektowego pt. „Europa nas jednoczy”, bloga projektowego, materiałów szkoleniowych dotyczących tworzenia filmów, e-booka zawierającego wspomnienia uczestników, pamiątkowej fotoksiążki z Erasmusowych wyjazdów, prezentacji szkół i systemów edukacyjnych obowiązujących w poszczególnych państwach, prezentacji zawierających tradycje, historie i zwyczaje regionów, filmu promującego wartości europejskie przygotowanego przez polską szkołę, certyfikatów, programów spotkań i ankiet ewaluacyjnych.
W dniu podsumowania spotkania projektowego nastąpiło wręczenie certyfikatów uczestnictwa i wyrażenie chęci podtrzymania nawiązanych relacji.