Praktyczna nauka zawodu jest jednym z najważniejszych celów działalności Technikum Energetycznego im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu – stwierdzenie prawdziwe, ale też brzmiące poważnie i nieco sztywno. Jednak tak być nie musi – udowodnili to uczniowie Technikum poprzez udział w projekcie „Nowa generacja zawodowców w Europie równych szans” realizowanym w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów
i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków programu FERS na zasadach Programu Erasmus+ w sektorze„ Kształcenie i Szkolenia zawodowe”. Projektem kieruje mgr inż. Magdalena Frąckowiak. Szkoła jako beneficjent projektu otrzymała w tym celu dofinansowanie w kwocie: 404 096,85 zł. Środki te pozwoliły na organizację 2 mobilności – wyjazdów do Granady w Hiszpanii, gdzie uczniowie realizowali 4-tygodniowe praktyki w różnych miejscowych firmach: ARCAN STUDIOS,EGACLIMA,WHITE WALL SOLUTIONS, ITECO, SINERGIA SOSTENIBLE, JMC, ELÉCTRICA PINEL, NRF, GRUPO GUACHI oraz CLIMADUSA. W sumie w wyjeździe wzięło udział 30 uczniów (15 z oddziałów 3 w marcu i 15 z oddziałów 4 w maju 2024 roku) pod opieką nauczycieli zawodowych oraz językowców.
Odbycie praktyk zawodowych za granicą to szczególne wyróżnienie, więc aby zostać zakwalifikowanym do wyjazdu, kandydaci musieli się trochę wysilić. Konieczne było m.in. przejście testów zawodowych, językowych i rozmów z komisją rekrutacyjną w języku polskim oraz angielskim. Duże znaczenie miały również osiągnięcia zawodowe i aktywny udział w życiu szkoły. Po przedarciu się przez gęste sito wymagań, grupa szczęśliwców – po 15 kandydatów z listy głównej oraz po 5 z listy rezerwowej przystąpiło do udziału w zajęciach przygotowawczych. Obejmowały one szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy, kurs językowy i kulturowy oraz rozmowy z psychologiem i pedagogiem szkolnym. Faza przygotowania była szczególnie istotna ponieważ dla wielu uczniów był to pierwszy wyjazd zagraniczny, w dodatku w bardzo specyficznych warunkach – wyjazdu grupowego, na aż 4 tygodnie, na praktyki, około 3000 km od domu.
Sam wyjazd rozpoczął się podróżą pociągiem z Poznania do Wrocławia, skąd następnie odbył się przelot bezpośredni do Malagi w Hiszpanii. Z Malagi pozostało jeszcze do pokonania autokarem ostatnie 130 km aż udało się dotrzeć do historycznej Granady. Grupa marcowa mieszkała w Xior, a majowa w Hotelu Meridiano. W każdej z firm zorganizowano spotkanie zapoznawcze z opiekunem praktyk lub właścicielem firmy, a następnie praktykanci przystąpili do pracy. W zależności od zawodu w zakres ich obowiązków wchodziło m.in. przygotowanie sali multimedialnej do prowadzenia spotkań online, przygotowanie elementów elektroniki do montażu na płytkach drukowanych, przygotowanie, wykonanie i pomiary instalacji elektrycznych, utrzymanie w ruchu instalacji fotowoltaicznej, serwis i naprawa różnych urządzeń RTV i AGD oraz klimatyzatorów. Uczniowie pracowali w siedzibach firm, na terenach budowy i w domach klientów. Poznali specyfikę pracy na rynku hiszpańskim, gdzie kultura pracy jest odmienna od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Wielkopolsce. Jesteśmy dumni Jest to bardzo cenne doświadczenie, które pozwala nieco inaczej spojrzeć na różne branże techniczne.
Wyjazd to jednak nie tylko praca! W czasie wolnym uczestnicy wyjazdu zagłębiali się w kulturę i tradycje Granady, a także zwiedzali najważniejsze obiekty historyczne. W końcu to odbicie Granady z rąk muzułmanów 1492 uznaje się za jedną z dat wyznaczających koniec epoki średniowiecza. Miasto stanowi ciekawą mieszaninę wpływów chrześcijańskich i muzułmańskich zarówno w kwestii architektury, sztuki jak i kulinariów. Obowiązkowym punktem programu kulturalnego było zwiedzanie Alhambry – malowniczego zespołu pałacowo-parkowego, najbardziej rozpoznawalnego obiektu w regionie. Wizyta w Andaluzji nie byłaby pełna bez odwiedzin w Maladze – malowniczym mieście portowym oraz Kordobie – wraz z najbardziej charakterystycznym meczetem-katedrą z ponad 1200-letnią historią. Ciekawym doświadczeniem było również zapoznanie się z szerokim wachlarzem wystaw w Parku Nauki w Grenadzie – od nowoczesnych technologii, eksponatów medycznych, instrumentów muzycznych aż po motylarnię. Ten wyjazd na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli!