rollup_erasmus
kompetencjekonkursy

Olimpiada: „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

W dniu 4 marca 2025r. na Wydziale Prawa i Administracji UAM odbył się etap wojewódzki Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Technikum Energetyczne reprezentowali uczniowie oddziałów trzecich: Bartosz Simon (3T5), Dominik Krawczyk (3T5), Dawid Kwietniewski (3T3). Nasi uczniowie odpowiadali zespołowo na pytania wielokrotnego wyboru dotyczące systemu ubezpieczeń społecznych. Aby przejść do etapu krajowego należało…

czytaj więcej ...
kompetencjekonkursy

Olimpiada wiedzy elektrycznej i energetycznej EUROELEKTRA

W piątek 7 marca, nasi uczniowie zmierzyli się z zadaniami II etapu Olimpiady wiedzy elektrycznej i energetycznej EUROELEKTRA w Zespole Szkół Elektrycznych nr 2 im. ks. P. Wawrzyniaka w Poznaniu. Marcelina Woźniak z 2T5 podjęła walkę w kategorii energetyka, a Kacper Maciejewski z 3T4 oraz Oskar Nizio z 4T4 w kategorii elektrotechnika. Do rozwiązania w…

czytaj więcej ...
kompetencjeszkoleniawycieczki

Wyjście do ITPOK w Poznaniu

11.02.2025 r. uczniowie oddziałów 2T3 i 2T6 wzięli udział w wycieczce do Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) w Poznaniu. ITPOK to nowoczesna spalarnia, która pozwala na efektywne wykorzystanie odpadów komunalnych do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Wizyta rozpoczęła się od prelekcji, podczas której omówiono działanie ITPOK oraz jego rolę w gospodarce odpadami. Następnie, w…

czytaj więcej ...
kompetencjeszkolenia

Lekcja muzealna

Lekcja muzealna „Czarownica, kat i strzyga – ciemna strona średniowiecza” pozwoliła uczniom oddziałów 2t5 i 2t6 odkryć mroczne oblicze średniowiecza. Podczas spotkania poznali procesy oskarżania o czary, brutalne metody egzekucji oraz legendy o strzygach. Ekspozycja obejmowała repliki narzędzi tortur i inne historyczne artefakty, które pomogły zrozumieć, jak przesądy i surowe realia tamtego okresu wpływały na…

czytaj więcej ...
kompetencjekonkursyprojekty

Zakończenie I Etapu SIGG

Po 3 miesiącach zmagań inwestycyjnych na platformie Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej mamy wyniki I etapu rywalizacji. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i spróbowanie swoich sił na wirtualnym rynku giełdowym. Najlepiej w Technikum Energetycznym z niestabilnym w tym okresie rynkiem kapitałowym poradziły sobie następujące zespoły: Zadymiarskie Sigmy z oddziału 3t1 w składzie: Dominik Bartkowiak, Cyprian Ściernicki,…

czytaj więcej ...
kompetencjeszkolenia

Jak patrzeć na dzieło sztuki?

Uczniowie oddziału 4T1 wzięli udział w lekcji muzealnej kształtującej umiejętność analizy dzieła sztuki. Przyglądali się obiektom z różnych epok, zwracali uwagę na ich odmienność tematyczną, stylistyczną i formalną. Podczas przyjaznej dyskusji, otwartej na wszelkie skojarzenia, uczyli  się świadomie patrzeć, rozumieć wizualne metafory, przywoływać konteksty i  tworzyć własną interpretację.

czytaj więcej ...
kompetencjeprojektyszkolenia

Warsztaty wodorowe

Z każdym rokiem wodór zyskuje coraz szerszą rzeszę fanów. Nasi uczniowie rówznież zaliczają się do tego grona, stąd ciagła współpraca z Samorządem Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu Szkoły Wodorowe. Dzięki tej współpracy, możliwa była wizyta Koła Naukowego Politechniki Poznańskiej – PUT Powertrain w naszej Szkole. Podczas warsztatów przeprowadzonych przez przedstawicieli Koła poruszona została tematyka m.in.…

czytaj więcej ...
kompetencjepraktykiszkolenia

Warsztaty firmy WAGO.

W dniu 05.12 nasza szkoła miała przyjemność gościć specjalistów firmy WAGO, lidera w dziedzinie automatyki przemysłowej, którzy poprowadzili warsztaty dla uczniów Energetyka. Celem spotkania było zaprezentowanie najnowszych rozwiązań technologicznych oraz ich zastosowań w przemyśle, a także w edukacji technicznej. Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji firmy WAGO oraz jej szerokiej oferty produktowej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć…

czytaj więcej ...
kompetencjeszkolenia

Sympozjum SEP

XXVII SYMPOZJUM z cyklu „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne” SYSTEMY, SIECI I INSTALACJE 2024 to wydarzenie, na którym nie mogło zabraknąć nikogo, kto trzyma rękę na pulsie newsów z branży. W trakcie pokazów i prelekcji poruszano szeroką tematykę m.in. wpływu OZE na Krajowy System Energetyczny, możliwości utrzymania bezpieczeństwa energetycznego w trakcie zagrożenia…

czytaj więcej ...
kompetencjeprojekty

Lekcja muzealna.

26.11.2024 uczniowie oddziału  2T4 uczestniczyli w lekcji muzealnej pod tytułem „Czarownica, kat i strzyga – ciemna strona średniowiecza”. Zajęcia odbyły się w Muzeum Archeologicznym, gdzie młodzież miała okazję poznać mroczne aspekty średniowiecznego życia. Dowiedzieli się o wierzeniach w czarownice i strzygi, roli kata w społeczeństwie oraz o sposobach wymierzania kar i procesach sądowych. Przybliżono im…

czytaj więcej ...
kompetencjeszkoleniawycieczki

Warsztaty w Bibliotece Raczyńskich.

Warsztaty w Bibliotece Raczyńskich oraz Wielkopolskim Muzeum Wojskowym 27.11.2024 uczniowie oddziału 1T3  wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, podczas których poznali historię Biblioteki Raczyńskich, jej zasoby oraz różnorodne formy działalności. W ramach praktycznych zadań mieli okazję uczestniczyć w przygotowywaniu katalogów, a także dowiedzieli się, jak korzystać z nowoczesnych narzędzi do wyszukiwania…

czytaj więcej ...
kompetencjewycieczki

Klasa 5t3 w Muzeum Narodowym.

Czy wiecie, dlaczego Witkacy założył firmę portretową? W jaki sposób malarze ukazywali radość po odzyskaniu niepodległości? Jak można interpretować abstrakcję? Na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedzi uczniowie klasy 5t3, którzy razem z opiekunami, paniami Sylwia Schwarz i Kamilą Majewska udali się do głównej filii poznańskiego Muzeum Narodowego na lekcję muzealną poświęconą twórczości malarzy…

czytaj więcej ...
kompetencjeszkolenia

Dress Code

15 listopada odbyły się warsztaty z dress cod”u dla oddziałów piątych. Warsztaty z dress code’u dla mężczyzn to doskonała okazja, aby zgłębić tajniki odpowiedniego doboru ubrań w zależności od sytuacji, okazji oraz indywidualnych preferencji. W ramach takich zajęć uczestnicy mogli nauczyć się, jak tworzyć eleganckie i stylowe zestawy, które będą odpowiednie zarówno na studniówkę, na…

czytaj więcej ...
kompetencjewycieczki

Z wizytą w Veolii

Jesień to czas, kiedy temperatura za oknem spada, więc rozglądamy się za jakimś ogrzewaniem. W Poznaniu ponad 2/3 miasta ogrzewane jest z jednego źródła – Elektrociepłowni Karolin zarządzanej przez firmę Veolia Energia Poznań S.A. Energetycy i elektrycy z oddziałów 4 postanowili przyjrzeć się temu procesowi z bliska i odwiedzili teren elektrociepłowni na początku października. Niezawodny przewodnik -…

czytaj więcej ...
kompetencjeprojekty

Innowatorzy Branżowej Przedsiębiorczości

Technikum Energetyczne dołączyło do grona Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości Od września dzięki wsparciu Rady Rodziców uczniowie oddziałów czwartych mogą korzystać z innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości – Branżowych Symulacji Biznesowych. Dzięki platformie edukacyjnej zyskają możliwość podejmowania realistycznych decyzji biznesowych podczas zarządzania wirtualną firmą, a lekcje przedsiębiorczości staną się jeszcze bardziej praktyczne. Pozyskiwanie klientów i partnerów biznesowych,…

czytaj więcej ...
kompetencjepraktykiprojekty

Informatycy z 4T1 na Politechnice

W ramach współpracy z Politechniką Poznańską informatycy z 4T1 odbyli dwudniowy staż, który pozwolił im na zapoznanie się z najnowszymi technologiami. Nowoczesne technologie VR, które pozwalają na programowanie np. gier komputerowych, czy możliwość możliwość zaprojektowania własnego elementu i druku na drukarce 3D, było nie tylko cennym doświadczeniem, ale i niezłą zabawą.

czytaj więcej ...
kompetencjewycieczki

W centrum nadzoru ruchu…

W ten grudniowy czas wzmożonej aktywności komunikacyjnej Poznaniaków klasa informatyczna TE miała możliwość obejrzenia centrum nadzoru ruchu poznańskich tramwajów i autobusów przy ul Głogowskiej. To najnowocześniejsza tego typu struktura w kraju monitorująca nie tylko autobusy i tramwaje, ale także zwrotnice, system sygnalizacji, system monitoringu stacjonarnego oraz tego zamontowanego w kilkuset urządzeniach w Poznaniu. Dowiedzieliśmy się jak działa krwioobieg komunikacyjny metropolii,…

czytaj więcej ...
kompetencjeprojektywartości europejskie

EKOPRACOWNIA

EKOPRACOWNIA Już od 2 października działa w naszej Szkole ekopracownia edukacyjna „Zaprzyjaźnij się z OZE” w sali 305 w ramach projektu „Ekopracownia – zielone serce szkoły”. Podczas uroczystości otwarcia ekopracowni zaprezentowany został nowy sprzęt – dwa stanowiska do badania charakterystyki paneli fotowoltaicznych firmy PPU Micro oraz dwa stanowiska z zestawami ćwiczeń z odnawialnych źródeł energii…

czytaj więcej ...
kompetencjekonkursyprojekty

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

Po wielu miesiącach zmagań w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej dotarliśmy do finału. Konkurs,   w którym brali udział uczniowie naszej szkoły miał na celu poszerzenie wiedzy na temat rynku kapitałowego. W tym roku w SIGG wzięło udział 22603 uczniów, którzy  w 8866 zespołach rywalizowali inwestując w papiery wartościowe notowane na GPW. Do Finału zakwalifikowało się łącznie…

czytaj więcej ...
kompetencjeprojekty

Z automatykiem – Bartoszem Kupsiem

Maj jest miesiącem, w którym zwykle najwięcej mówi się o maturzystach. W Energetyku postanowiliśmy pójść pod prąd i pochwalić się uczniem klasy czwartej w zawodzie technik automatyk – Bartoszem Kupsiem. Możecie go już znać jego twarz z filmiku, promującego właśnie zawód automatyka. Niesieni pozytywnymi komentarzami, dzisiaj chcemy Wam przybliżyć jego historię, bo zdecydowanie jest o…

czytaj więcej ...
kompetencjeprojekty

Dzień Otwarty Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Choć ferie zimowe zwykle rozleniwiają uczniów, nasi przyszli technicy nie spoczęli na laurach 😊 Jeszcze w lutym pod opieką p. Magdaleny Frąckowiak, p. Marka Kubiaka i p. Kacpra Jaszczaka udali się aż do Zielonej Góry, żeby zapoznać się z ofertą edukacyjną Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki na zaproszenie Prodziekana ds. Studenckich dr inż. Michała Doligalskiego.…

czytaj więcej ...
kompetencjekonkursy

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

15 stycznia zakończył się pierwszy etap Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, w której udział wzięło ponad 6000 zespołów z całej Polski. Uczniowie mieli do dyspozycji 20000 zł, które mogli zainwestować w akcje notowane na GPW. Z naszej szkoły w rywalizacji wzięło udział 20 zespołów. Zdecydowana większość zespołów z TE zakończyła te niełatwe zmagania sukcesem osiągając zysk…

czytaj więcej ...
kompetencjekonkursyprojekty

WODOROWI ENERGETYCY

DRODZY UCZNIOWIE Serdecznie zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu wodorowego pt. „Wodór dziś i jutro”. Regulamin i materiały pomocnicze do nauki są załączone poniżej. Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundował partner konkursu – Wydział Wielkopolska 2050 Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i p. Marszałek Jacek Bogusławski, a atrakcyjne vouchery przygotowała Rada Rodziców. Ta rywalizacja nie może…

czytaj więcej ...
kompetencjesport

Mateusz Nowak – Mistrzem Świata w Karate Tradycyjnym!

21 października 2022  Mateusz Nowak, uczeń klasy 2T4 reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w Karate Tradycyjnym w Natal w Brazylii, gdzie został Mistrzem Świata w Fukugo. Oprócz tego  zdobył srebrny medal w kumite drużynowym oraz brązowy w kumite indywidualnym. Fukugo to prestiżowa konkurencja dla najbardziej wszechstronnych zawodników, trzeba doskonale walczyć (kumite), jak i wykazać doskonałą…

czytaj więcej ...
kompetencjeprojektyszkoleniawartości europejskie

WYJAZD STUDYJNY DO SZWECJI

W czasie, gdy uczniowie mogli odpocząć w wakacje, nauczyciele przygotowywali się do kolejnego roku szkolnego i podsumowywali ten miniony. Efektem podsumowania projektu Szkoła Wodorowa realizowanego przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego było przygotowanie przez p. mgr inż. Magdalenę Frąckowiak sprawozdania z przeprowadzonych działań i zgłoszenie tych aktywności do udziału w konkursie „Edukacja Wodorowa”. Zaangażowanie…

czytaj więcej ...
kompetencjepraktykiszkoleniawycieczki

Wycieczka – Veolia Energia Poznań SA

WYCIECZKA BRANŻOWA Wiosenna pogoda pod koniec kwietnia sprawiła, że wszyscy chętniej wychodzili na zewnątrz. Dla energetyków z oddziałów 3T3, 3T4 i 3T11 pod opieką mgr inż. Magdaleny Frąckowiak była szansa na udział w wycieczce szkoleniowej do firmy Veolia Energia Poznań SA, która mieści się na terenie dawnej Elektrociepłowni Karolin. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska jak…

czytaj więcej ...
kompetencjeszkolenia

Planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej

Wzorem ubiegłych lat uczniowie oddziałów czwartych mieli okazję spotkać się, tym razem online, z przedstawicielem Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu. W ramach seminariów informacyjnych, które odbyły się 4 lutego, młodzież przystępująca w tym roku do egzaminów maturalnych zapoznała się z możliwościami dalszej edukacji oraz kryteriami przyjęć na uczelnie wyższe (aktualne wzory rekrutacyjne, minima…

czytaj więcej ...
kompetencjesamorządwolontariat

O sukcesach Energetyka w konkursie „Fundusz Samorządów Uczniowskich”

Samorząd naszego Technikum już trzykrotnie przekonał władze Miasta Poznania, że warto inwestować w uczniowski odpoczynek! Tajemnica sukcesu polega przecież nie tylko na żmudnej nauce, ale także na umiejętnym relaksowaniu się. Najlepsze pomysły i najbardziej twórcze rozwiązania wpadają zazwyczaj do głowy właśnie w krótkich przerwach od wytężonego wysiłku. Takie podejście do tematu, jak również staranne przygotowanie…

czytaj więcej ...
erasmus+kompetencje

Turecka przygoda z programem Erasmus+

Nasza przygoda w Eskişehir rozpoczęła się od bardzo długiej podróży do Turcji przez Berlin i Stambuł. W poniedziałek przywitało nas pyszne śniadanie i jeden z naszych tureckich opiekunów, który zabrał nas do szkoły partnerskiej w Seyitgazi. Tam, przywitani przez dyrektora szkoły mieliśmy okazję poznać pozostałą część wspaniałej kadry nauczycielskiej i uczniów. Pokazali nam oni, jak…

czytaj więcej ...
erasmus+kompetencje

ERASMUS+ w Energetyku

W dniach od 2 do 6 grudnia br. w naszej Szkole miał swoją inaugurację projekt Erasmus+ KA229  „Enhancing the 21st Century Skills of Students”. Uczestnicy przyjechali do nas z Włoch, Portugalii, Turcji i Bułgarii. Spotkanie projektowe w ramach działań związanych z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami rozpoczęło się od oficjalnej części podczas, której Pani Dyrektor…

czytaj więcej ...